Ostrůvky u Göteborgu
|

Jednodenní výlet na ostrůvky u Göteborgu

Pokud někdy zavítáte do Göteborgu, druhého největšího Švédského města, rozhodně si najděte jeden den na prozkoumávání drobných ostrůvků nedaleko pobřeží. Je jich obrovské množství. Od malých skal trčících z moře, přes větší kousky země, na kterých mají místní dům nebo chatku, až po několik větších ostrovů. Na nich leží malé vesničky, nízké lesy i skalnatý terén plný křovisek.

Na rozdíl od blízkého města působí ostrovy spíše venkovským dojmem. Ihned vás pohltí poklidná atmosféra a ticho narušované jen šuměním moře nebo občasnou projíždějící lodí. Některé z ostrovů mají dokonce hezké turistické trasy, jako například okruh na ostrově Styrsö. Na poměrně krátké trase půjdete podél pobřeží, lesem, skalnatým terénem a zastavíte i na hezké vyhlídce s rozhledem na zbytek souostroví a samotný Göteborg. Lákavě vypadá i stezka na ostrově Vrangö, která vede kolem zátok a pláží, ale sám jsem tam nebyl, takže nemohu sdílet vlastní zkušenosti.

Velkou výhodou cestování po ostrovech je jejich dostupnost. Lodní linky spojují větší ostrovy s pevninou i mezi sebou v častých intervalech, a navíc zde platí lístek na městskou dopravu v Göteborgu.

Výlet na ostrovy můžete pojmout například takto:

  • Ráno se přesunout lodí z Göteborgu na ostrov Styrsö.
  • Podniknout procházku po cca 4.5 km dlouhé pěší stezce se zastávkou na vyhlídce Stora Rös.
  • Přejít pěšky po mostě na ostrov Donsö.
  • Z místního přístavu pokračovat lodí na Kopstadsö a podniknout krátkou procházku na kopci nad přístavem.
  • Odpoledne se vrátit lodí zpět do Göteborgu.

A jak se dostat nejsnáze do Göteborgu? Jednou z možností je samozřejmě místní letiště, ale v rámci delší cesty po Švédsku nebo Skandinávii stojí za to využít rychlého a pohodlného vlakového spojení ze Stockholmu (cca 3 h) nebo o několik minut vzdálenější Kodaně.

Podobné příspěvky