Huascarán
|

10 nejlepších míst v Peru

V Peru jsme strávili necelé dva měsíce na začátku roku 2020. Je to země, která nás uchvátila svou pestrostí. Vyprahlé pouště, vysoké hory, průzračná jezera a deštné lesy. Památky na dávné civilizace, na říši Inků i na španělské koloniální impérium. Obří metropole kontrastující s poklidným venkovem. Z těch dvou měsíců jsem vybral deset míst, které byste neměli vynechat. Pokusil jsem se vytvořit kombinaci, která nastíní rozmanitost této jihoamerické země. Najdete zde jak proslulé turistické cíle, tak i méně známá, ale přesto krásná místa.

Arequipa – historické centrum

Město Arequipa bylo prvním místem, které jsme navštívili během naší dvouměsíční cesty po Peru. Ihned po příjezdu na nás udělalo dojem. Nádherné opravené koloniální centrum, zdobené katedrály, parky a příjemné horské klima. To vše doplňují výborné restaurace a kavárny.

Rozhodně doporučuji navštívit obrovský komplex kláštera svaté Kataliny. Dalo by se říct, že jde o město ve městě. Narazíte na nádherné zahrady, spoustu cizokrajných květin, červené a modré domy, fontány a s trochou štěstí i na kolibříka.

S nadmořskou výškou kolem 2400 m je Arequipa také vhodným místem na menší aklimatizaci před pokračováním do vyšších míst jako Cuzco, kaňon Colca nebo jezero Titicaca.

Ubytování – Pohodlný hostel se soukromými pokoji Las Terrazas Arequipa (cca 20$ za dvoulůžko)

Restaurace – Omphalos Restaurant Vegetariano -Vegano, polední menu za 10 SOL

Tip – Na náměstí Plaza de Armas bývají často kulturní akce jako průvody, festivaly nebo hudební představení.

Další info – Cestopis Peru – Arequipa (1)

Colca Kaňon

Kaňon řeky Colca patří mezi nejhlubší na světě. I díky tomu se můžete těšit na dechberoucí výhledy do nádherné krajiny peruánského venkova. Uvnitř kaňonu se nachází několik menších vesniček a rozlehlé plochy poseté typickými terasovými políčky. Velké rozdíly v nadmořské výšce umožňují pěstovat teplomilné i studenomilné rostliny na různých úrovních. Narazíte na nádherné květiny, spoustu kaktusů a s trochou štěstí spatříte i majestátní kondory andské, jak plachtí vysoko nad údolím.

Tip – Kousek od městečka Yanque můžete relaxovat v termálních pramenech a dívat se na vrcholky hor obklopující kaňon řeky Colca.

Nadmořská výška – Budete se pohybovat zhruba mezi 2200 m. n. m. až 3700 m. n. m., ale cestou do kaňonu projedete průsmyk ve výšce 4910 m. n. m., takže rozhodně nepodceňujte aklimatizaci.

Další info – Cestopis Peru – Colca kaňon (2)

Ostrovy na jezeře Titicaca

Obrovské jezero Titicaca ležící v nadmořské výšce téměř čtyři kilometry je místem, které rozhodně stojí za návštěvu. Vodní plocha se rozprostírá na hranicích Peru a Bolívie uprostřed náhorní plošiny zvané Altiplano. Někteří cestovatelé doporučují spíše Bolívijskou část, ale my jsme hranice nepřekročili, takže se můj cestovatelský tip týká čistě Peru.

Město Puno, které se s velkou pravděpodobností stane vaší základnou pro výlety po okolí, není samo o sobě příliš hezkým místem. Kromě procházky po promenádě okolo nádrže “Laguna Artificial” nás zajímal hlavně přístav a plavby po jezeře Titicaca.

Jedním z proslulých turistických cílů jsou plovoucí rákosové ostrovy Uros, na kterých si místní staví domky rovněž z rákosu a žijí zde po už staletí. V poslední době se život na ostrůvcích trochu proměnil a jejich hnacím motorem se stal turismus. Těžko říct, jak by se na takovou situaci člověk měl dívat. Na jednu stranu téměř vymizel původní styl života a z ostrůvků se stal spíše jakýsi skanzen. Na druhou stranu by místní bez turismu dnes pravděpodobně neměli moc možností obživy a museli by se přesunout do města.

Dalším místem, kam stojí za to plout, je ostrov Taquile. Se svým kopcovitým terénem nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny, procházky mezi terasovými políčky a příjemnou venkovskou atmosféru. Na malém náměstí můžete podniknout krátkou zastávku a vychutnat si oběd na terase nad hladinou jezera. Místní obyvatelé stále nosí tradiční barevné čepičky a dodávají tím ostrovu nezapomenutelný ráz.

Ubytování – Hostel Akapacha Voyg Puno (cca 23$ za dvoulůžko)

Nadmořská výška – Nepodceňujte aklimatizaci, jezero leží 3812 m. n. m. a kopečky na ostrově Taquile jsou ještě o trochu výše. I krátký výšlap s převýšením jen 125 m nám dal zabrat.

Další info – Cestopis Peru – Jezero Titicaca (3)

Věže Sillustani a jezero Umayo

Návštěva pohřebních věží Sillustani může být zajímavým a odpočinkovým jednodenním výletem z Puna u jezera Titicaca. Prohlédnete si krajinu peruánského Altiplana (náhorní plošiny), která je plná malých vesniček, polí a rozlehlých pastvin. Samotné věže a vyprávění o nich jsou zajímavé, ale nás snad nadchnula ještě více vyhlídka na slunce sklánějící se k obzoru nad jezerem Umayo.

Ubytování – Hostel Akapacha Voyg Puno (cca 23$ za dvoulůžko)

Nadmořská výška – Nepodceňujte aklimatizaci, věže Sillustani leží cca 3900 m. n. m.

Další info – Cestopis Peru – Jezero Titicaca (3)

Amazonie – Národní park Manu

Národní park Manu stále patří mezi téměř nedotčené části amazonské džungle. To je dáno jednak vysokým stupněm ochrany a zároveň složitou dostupností. Cesta do Manu je náročná a dlouhá. Nejprve vás čekají dlouhé hodiny jízdy z Cuzca přes horské průsmyky, asfaltovou silnici postupně vystřídá nezpevněná cesta plná děr a obklopená prudkými srázy. Za posledním průsmykem se ale krajina náhle promění, překročíte hranici národního parku a přivítá vás horský mlžný les. Jak budete sestupovat dolů, narazíte na spoustu druhů ptactva, jako třeba Kvetzal, Skalňák a také spoustu různých kolibříků. V nižší nadmořské výšce je mlžný les nahrazen hustou amazonskou džunglí a cestu vám přehradí obrovská řeka Madre de Dios. Dál už se musí lodí. Samotná cesta nakonec zabere v podstatě celý den, když jde všechno dobře…

Jakmile cestu zvládnete, bude na vás čekat jedno z nejúžasnějších míst v Peru. Rozmanitost života v Amazonii je až neskutečná. My jsme si připadali, jako bychom se objevili v jednom z přírodovědných dokumentů. Dívali jsme se na neutuchající proud pracujících mravenců, papoušky zobající minerály z hliněných svahů, opice skákající mezi stromy nebo kapybaru, jak si poklidně plave po zarostlém jezeře. Úplně jiný zážitek je vypravit se do džungle v noci. Okolní zvuky se promění a les je najednou působí tajemným dojmem. Uvidíte třeba kajmana, spoustu zvláštního hmyzu, hada nebo pavouka. Když už máte procházek džunglí dost, stačí jen odpočívat, poslouchat neutuchající švitoření a jen vnímat tohle nádherné místo.

Agentura – Doporučuji vyrazit s Amazon Trails Peru.com, mají skvěle naplánované a zorganizované několikadenní výpravy.

Tip – Může to být trochu komplikovanější, ale cestovat do Manu v období dešťů přináší mnohem méně turistů a příjemnější klima. Sice se občas spustí slejvák, ale obvykle ho zase brzy vystřídá slunce.

Nadmořská výška – Amazonie je samozřejmě v nížině, ale cesta z Cuzca vede přes téměř čtyřtisícové průsmyky.

Další info – Cestopis Peru – NP Manu (5)

Incká pevnost Pisac

Ruiny Incké pevnosti Pisac jsou místem pro nádherný jednodenní výlet z Cuzca. Mohlo to být jen počasím nebo náladou, ale nám se tady líbilo víc než na Machu Picchu. Nahoru se můžete vyvézt ze stejnojmenné vesničky taxíkem, ale dolů rozhodně běžte pěšky. Je to pohodová procházka asi na 2 až 3 hodiny. Samotná pevnost stojí poměrně vysoko a můžete tak obdivovat nejen architekturu a terasovitá políčka, ale i dechberoucí výhledy na okolní údolí. Cestou od pevnosti dolů budete objevovat nové a nové ruiny. Narazíte na spoustu domů, další pevnosti, políčka, ale i vodopády a potůčky. I když je Pisac poměrně známým výletem z Cuzca, nebudete se prodírat davy turistů. Jakmile opustíte hlavní pevnost a vydáte se po stezce do údolí, potkáte už jen tu a tam skupinku lidí.

Ubytování – Hawka Inka Hostal Cuzco (cca 24$ za dvoulůžko)

Tip – Jeďte samostatně (bez agentury) z Cuzca collectivem. Jezdí často, cena je nízká a budete mít dost času na procházku skrz celé ruiny.

Nadmořská výška – Procházka není náročná, ale začíná ve výšce 3450 m. n. m., takže nedoporučuji vyrážet bez aklimatizace.

Nazca

Gigantické obrazce na planině Nazca jsou už delší dobu jedním z hlavních turistických cílů v Peru. Přesto se jedná o místo, které stojí za to navštívit a pokud máte silný žaludek, nejlepší zážitek budete mít při absolvování jednoho z vyhlídkových letů. Nazca ale není jen o geoglyfech v poušti. Najdete zde mnohem víc památek na dva tisíce let starou kulturu.

Jedna je přímo na okraji dnešního města Nazca a jedná se o akvadukty Cantalloc. Soustava podzemních i nadzemních kanálů a hlubokých spirálových studní je dodnes funkční a plná vody. Další je o trochu dál, ale snad ještě zajímavější. Dodnes se spekuluje, co přesně bylo účelem nádherných pyramid v Cahuachi – monumentálních komplexů postavených z nepálených cihel. To, co spatříte, je však jen zlomek skutečného rozsahu. V lokalitě se stále nachází desítky pyramid, které již splynuly s terénem a jsou vlastně zasypané zemí.

Tip – Berte vyprávění průvodců trochu s nadhledem. Část z toho, co vám poví, budou nejspíš jen teorie a často se stane, že dva různí průvodci vysvětlí účel stejné stavby úplně jinak.

Další info – Cestopis Peru – Nazca, Huacachina a Paracas (7)

Čtvrti Miraflores a Barranco v Limě

Tyto dvě bohatší čtvrti hlavního města jakoby do Peru ani nepatřily. Široké bulváry, uklizené parky, drahé restaurace a luxusní rezidence u pobřeží Pacifiku. Přestože se na našich cestách často velkým metropolím vyhýbáme, pobyt v Limě nás přímo nadchnul. Každá čtvrť je úplně jiná a jako by měla svou vlastní duši.

Miraflores je typickým místem, kde bydlí bohatší vrstvy obyvatelstva a sídlí velké množství hotelů, hostelů či jiných ubytovacích zařízení. Mimo to tu najdete široké spektrum restaurací nabízející kulinářské speciality z celého světa. Asi nejhezčí místa se nacházejí podél pobřeží, takže nevynechejte procházku po promenádě nad městskou pláží skrz různé parky až k majáku La Marina.

Čtvrť Barranco je naproti tomu místem umělců. Má svůj osobitý barevný a rozevlátý styl. Je plná galerií, muzeí, studií, divadel a hlavně street-artu. Snad každou zídku, podchod nebo vhodnou stěnu zdobí nádherné umělecké dílo. Jde bez pochyby o nejromantičtější a nejvíce bohémskou část Limy.

Ubytování – The Lighthouse Bed and Breakfast ve čtvrti Miraflores (cca 40$ za dvoulůžko)

Tip – Pokud máte náladu na trochu sportu, doporučuji využít školu surfování (případně půjčit si vybavení) na pláži v Miraflores.

Další info – Cestopis Peru – Lima (8)

Treky v pohoří Cordillera Blanca

Mezi nejlepšími místy v Peru jsem už zmínil incké či koloniální památky, města, jezera, deštný les i hluboký kaňon. Stále ale nepřišla řeč na hory. Na tisíce kilometrů dlouhý hřeben And, který odděluje prales na východě a poušť na západě. Je spoustu míst, kde se můžete vydat na treky do hor, ale jedním z nejlepších je bez pochyby Cordillera Blanca (bílé pohoří). Tyčí se jako bílá hradba nad městem Huaraz a v jeho srdci leží i nejvyšší hora celého Peru – Huascarán (6768 m. n. m.).

Celý region nabízí velké množství turistických tras a můžete si vybírat od krátkých výšlapů až po několikadenní pochody. Já bych rozhodně doporučil absolvovat následující:

Laguna Wilcacocha (cca 3700 m. n. m.) – Poměrně lehký výšlap k laguně, který je ideální pro počáteční aklimatizaci. Samotná vodní plocha není příliš zajímavá. Co stojí za tu námahu je hlavně výhled na hřeben Cordillera Blanca na protější straně údolí. Výhodou je, že se stačí svézt kousek collectivem (minibus) a není tak potřeba organizovaný výlet.

Laguna Churup (cca 4500 m. n. m.) – Nádherný trek k jezeru pod vrcholem Churup. Můžete se těšit na úchvatné výhledy do okolní krajiny, křišťálově čistou vodu a zasněžené vrcholky. Výšlap je i díky nadmořské výšce trochu náročnější, nicméně není příliš dlouhý. Včetně pikniku u jezera a cesty dolů může zabrat asi 5 hodin. Výhodou je opět spojení collectivem na začátek treku. Navíc tahle trasa není tolik frekventovaná – odhadem nižší desítky turistů za den.

Laguna 69 (cca 4600 m. n. m.) – Už samotná cesta autobusem kolem jezer Llanganuco nabízí nádherné výhledy, a to trek ještě nezačal. Vyrazíte po stezce mezi pastvinami a stromovým hájem, kde se zvolna klikatí malé říčky. Pozvolné stoupání se promění ve strmý kopec, místo říčky uvidíte vodopády a za dobrého počasí dohlédnete až na vrchol Huascarán. Na konci túry dorazíte ke krásnému tyrkysovému jezeru zásobenému vodopádem z obrovského ledovce. Jde bezpochyby o jednu z nejhezčích, ale také nejpopulárnějších tras. Výchozí místo treku je dostupné hlavně pomocí organizovaných výletů. Na vlastní triko může být dost komplikované se tam dostat.

Ubytování
Amaru Hotel Huaraz (cca 17$ za dvoulůžko)

Tip – Doporučuji proložit trekování v horách výletem do chrámu Chavín de Huántar – nebo k ledovci Pastoruri.

Nadmořská výška – Některé treky míří skutečně vysoko, a proto doporučuji nejprve odpočívat v Huarazu a poté začít velmi pozvolna (například výšlapem k laguně Wilcacocha).

Další info – Cestopis Peru – Cordillera Blanca (9)

Ruiny města Chan Chan

Na pobřeží severního Peru nedaleko města Trujillo se nachází ruiny největší předkolumbovské metropole v Jižní Americe. Její původ sahá kamsi do devátého století našeho letopočtu a v době své největší slávy poskytovala bydlení asi 40 – 60 000 lidem.

Ruiny jsou skutečně obrovské a jen část je přístupná turistům, ale i přesto byste je na cestě severním Peru neměli vynechat. Můžete si prohlédnout nádherné zdobení staveb rozličnými geometrickými obrazci nebo symboly zvířat. Na okraji celé lokality je hezké muzeum plné archeologických nálezů právě z Chan Chanu.

Ubytování – Punta Huanchaco Hostel (cca 20$ za dvoulůžko)

Další info – Cestopis Peru – Chan Chan (10)

Podobné příspěvky