Výhled na hoře Lajnar
|

7 výletů v Julských Alpách

V červenci roku 2022 jsme se po delší době opět podívali do Julských Alp na Slovinsku. I tentokrát nás fascinovaly průzračné řeky, nádherné hory i obrovské jeskyně. Z naší cesty jsem posbíral sedm tipů na skvělá místa, která byste si rozhodně neměli nechat ujít.

1. Soriška planina

Většina populárních Slovinských treků se nachází v Triglavském národním parku a jeho okolí. To ale neznamená, že v jiných částech hor nic není. Jedním z nádherných příkladů je trek v okolí planiny Soriška. V zimě se zde nachází populární lyžařské letovisko a v létě naopak můžete vyrážet na hezké procházky po nižších horách podhůří Alp. My jsme podnikli asi 15 km dlouhý okruh z vesnice Zgornja Sorica a byli jsme přímo fascinování nádhernými výhledy. Při pohledu na jih jsme si mohli prohlížet nízké zelené kopečky střední části Slovinska, a naopak na severu se tyčil obrovský masiv Triglavu.


2. Visoki Kanin

Z města Bovec se můžete vyvézt lanovkou až do cca 2200 metrů vysoké stanice a ušetřit si tak velkou část výstupu. Odtud je to asi 2-3 hodiny chůze na samotný Kanin (2587 m) a zhruba stejná doba pro cestu zpátky. Z vrcholu se budete moci kochat přímo dechberoucími výhledy na Slovinsko i Itálii. Pokud bude dobrá viditelnost, spatříte na obzoru i Jaderské moře. Ale pozor! Při závěrečném výstupu na Kanin je potřeba zkušenost s pohybem v horách a jistá dávka odolnosti vůči závratím. Některé úseky jsou zajištěné stupy a lany, ale i přesto buďte opatrní.

3. Postojnska jama

Musím přiznat, že tohle místo není úplně v Julských Alpách, ale víc na jih. Je to nicméně skvělá příležitost na výlet, když zrovna bude špatné počasí na procházky. Postojnská jeskyně je totiž rozlehlý komplex sálů a chodeb plný fascinujících krápníků. Po několikakilometrové cestě podzemním vláčkem se octnete uprostřed širokého prostoru, který jakoby ani nebyl z tohoto světa. Pod světly reflektorů budete obdivovat neuvěřitelnou pestrost útvarů, které za tisíce let stvořila kapající voda. I takhle hluboko pod zemí navíc existuje život. Jedním z příkladů je slepý obojživelník macarát jeskynní, který se může v naprosté temnotě dožívat i stovky let.

4. Procházka podél řeky Soča

Průzračné tyrkysové vody, písčité i oblázkové pláže, soutěsky, rokliny a peřeje. To vše je řeka Soča. Pramení pod průsmykem Vršič, klikatí se v hlubokých horských údolích, až nakonec opouští Alpy a vlévá se do Jaderského moře. Nabízí nespočet různých aktivit od kajakování, sjezdu na raftech, koupání, až po nenáročné procházky, jako část stezky Soška pot z osady Soča do vesnice Trenta po levém břehu řeky. Už po krátké chvilce dorazíte k nádherné soutěsce zvané Mala korita, kde si řeka razí cestu mezi kameny a skalami. Poté se trasa nakrátko odkloní od řeky a provede vás listnatým lesem občas přerušeným drobným potůčkem. Zbylá část cesty se drží více méně podél řeky. Občas si mezi stromy všimnete hezkých malých pláží, které přímo vybízejí ke koupání. I když jde o pohodovou trasu, určitě si zkontrolujte předpověď počasí, abyste neskončili uprostřed bouřky, tak jako my.

5. Tolminska korita

Slovinské Alpy jsou plné nádherných soutěsek. Asi nejznámější je Vintgar nedaleko jezera Bled, ale tentokrát doporučím jiné místo. Tím je kaňon řeky Tolminka. Opět se setkáte s nádhernou tyrkysovou vodou, vysokými skálami a hned kousek za vstupem i s hezkým místem ke koupání. Co je ještě zajímavější? Jde dokonce o dvě soutěsky. Potok Zadlaščice se svou vlastní roklí se totiž vlévá do Tolminky a kaňony se propojují.

6. Vodopády Boka a Virje

Nedaleko Bovce, turistického centra Julských Alp, se nachází dva nádherné vodopády Boka a Virje. K oběma se dostanete po krátké procházce od parkoviště. Vodopád Boka je mnohem vyšší. Řítí se ze strmé skály hluboko do údolí a je vidět z velké dálky. K první vyhlídce dorazíte za chvilku, ale doporučuji pokračovat dál do kopce. Ve vyšších polohách se totiž dostanete blíž, a navíc se tu a tam otevřou panoramatické vyhlídky na údolí Soči. Druhý vodopád, Virje, je sice menší, ale přímo pod ním leží nádherné průzračné jezero. Můžete se tam klidně koupat nebo si jen tak sednout u šumějící vody a sníst si svačinu.

7. Pramen Soči

Cestou domů ze Slovinska jsme navštívili ještě jedno místo a rozhodně ho doporučuji. K pramenu Soči dojdete po krátké procházce z parkoviště pod průsmykem Vršič. Tady ale musím upozornit na dvě věci. Jde o hodně turistické místo a závěr procházky se mění v menší lezení, bez kterého se k pramenu nedostanete. Na konci ale budete odměněni pohledem do hluboké jeskyně plné průzračné vody a na šumění pramenící řeky.

Podobné příspěvky