Papuchalk na útesu Latrabjarg

Focení a natáčení

Jak si asi všimnete z fotek a videí na webu, nejsem profesionální fotograf. Spíš se učím za pochodu a snažím se postupně zlepšovat. Zpočátku jsem fotil výhradně na mobilní telefon a ještě k tomu spíše výjimečně. Je to poznat na některých starších cestopisech. Třeba během naší cesty po Francii a Belgii v roce 2016 jsem udělal jen několik “dovolenkových” fotek. Po celý další rok jsem se spíš snažil trochu zdokonalovat ve focení a následném dolaďování fotek. Tím myslím základní úpravy, jako například hraní s jasem, kontrastem, sytostí, apod. 

Koncem roku 2017 jsme s Jituškou začali přemýšlet nad psaním cestopisů a s tím přišel i nápad, začít fotit “lépe”. Od táty jsem si pořídil starší zrcadlovku Olympus E-510 a otestoval jsem jí na jarních výletech po Nizozemsku, Norsku a Gruzii. Kromě základních objektivů, které byly v sadě s fotoaparátem mám i makro objektiv a s tím fotím nejraději. Před cestou na Island mi ale začalo vrtat hlavou natáčení videa. Skončilo to nákupem akční kamery YI 4K+. Asi nejvíce mě baví časosběrná videa a slow-motion. Kamera se dá navíc celkem obstojně použít i na focení velkých a blízkých objektů. Ty bych do záběru obyčejného objektivu nenacpal.

Na Islandu mě focení a natáčení nadchlo možná až příliš. Bylo tam spousty krásných míst a měl jsem potřebu zaznamenat všechno. Musel jsem ale nakonec trochu zabrzdit, abych si to cestování užíval i jinak, než jen v hledáčku. Také vím, že kdybych si přivezl domů tisíc fotek, už nikdy bych se na ně nepodíval. Kromě menšího omezení focení se také snažím přímo na cestách fotky třídit. Stačí si je otevřít pár minut před spaním nebo při nějakém čekání, promazat ty nehezké a duplicitní. Nakonec zbude z jednoho dne nějakých deset fotek a to už je zvládnutelné množství. Po cestě tak už spíš jen dolaďuji barvy a sem tam smažu nějakou fotku, která se zdála hezká na telefonu, ale není. S video nahrávkami je to samozřejmě trochu těžší. Po návratu z Islandu jsem si zakoupil střihový software PowerDirector. Trvalo to mnoho dlouhých večerů a nakonec jsem vyprodukoval dva dvou-minutové sestřihy.

Několik fotek z Islandu, Olympus E-510 (Vodopád Hengifoss, papuchalk), YI 4K+ (Ostatní fotografie)

Podobné příspěvky