Horká řeka
|

Jak se vyhnout davům na Islandu v létě?

V posledních letech se Island potýká s enormním nárůstem počtu turistů. Obzvláště během léta jsou tak některá místa značně přelidněná. Pořád ale existují možnosti, jak se davům vyhnout i na vrcholu turistické sezóny. Během naší třítýdenní cesty jsme posbírali trochu zkušeností a rád bych zde sdílel několik tipů.

1. Využijte toho, že v noci není tma.

Pokud navštívíte Island během června či července, má to jednu nespornou výhodu. Protože Island je jen kousek pod polárním kruhem, slunce zapadá na velmi krátkou dobu a i tehdy je pořád ještě dostatek světla. Většina turistů ale v noci spí a proto je ideální si obrátit režim – spát ve dne a cestovat v noci. Tak extrémní krok jsme sice nepodnikli, nicméně stačí třeba vstávat brzo ráno a nejexponovanější místa navštívit před příchodem davů. Je možné rovněž chodit spát pozdě. K večeru sice potkáte stále docela dost lidí, ale hlavnímu náporu (zvláště zájezdových autobusů) se vyhnete.

Horká řeka
Horká řeka – V červenci po páté ráno jsme vyrazili od auta a v šest jsme se ponořili do horké vody. Asi až do půl deváté jsme tam byli úplně sami.

2. Koukněte na informace o vytížení nejpopulárnějších atrakcí.

Na Google mapách se u populárních míst dá najít graf, v jaké hodiny a dny bývá nejvyšší vytížení. Některá místa jsou totiž prázdnější i v určitých hodinách během dne. Důvodů může být více, například obvyklý směr okruhu u jednodenních výletů nebo třeba pauza na oběd.

3. Nebojte se chodit

Největší nával je vždy na místech, vedle kterých je parkoviště. Občas ale stačí ujít jen několik set metrů a nikde nikdo není. Krásy Islandu přitom nejsou jen v populárních atrakcích, ale také v úžasných turistických trasách. Během našeho putování jsme podnikali krátké i delší túry na různých místech po celém Islandu a často jsme procházely úchvatnými scenériemi, aniž bychom potkali živáčka.

Propasti Thakgil
Propasti Thakgil – Nádherná túra na jižní části ostrova, na začátek se dá s trochou snahy dojet běžným autem (zvládli jsme to s maličkým Hyundai i10) a za celý den jsme potkali jen dvě skupinky lidí.

4. Navštivte odlehlejší oblasti

Pokud se pojedete podívat jinam než na populární místa, jako je například modrá laguna, zlatý okruh nebo jih ostrova až po ledovcovou lagunu Jökulsárlón, zjistíte, že jste najednou skoro sami. Utéci od lidí můžete třeba na západní fjordy, sever ostrova nebo si dát túru na východních fjordech. Například diamantový okruh na severovýchodě (Mývatn, Húsavík, Ásbyri a Dettifoss) je skvělou alternativou ke zlatému okruhu. Navíc můžete zaplout do horké vody v Mývatn Nature Baths, což je v podstatě totéž, jako modrá laguna, jen v menším. I na jihu jsou nádherná místa, kam tolik lidí nejede. Stačí krátká plavba trajektem a můžete si užívat zvláštní sopečné atmosféry maličkého souostroví Vestmannaeyjar.

5. Nejezděte do kempů blízko velkých atrakcí

Z našeho putování máme zkušenosti, že pokud máte auto, stojí za to si večer popojet třeba 30 km do kempu, který je téměř uprostřed ničeho. Kempy například ve Víku nebo Skaftafellu bývají hodně přelidněné. Další den jsme raději popojeli asi 10 km od okružní silnice do Langbróku a překvapivě tam bylo minimum turistů. Většinu kempu zaplnili místní, kteří se tam sjeli na jakousi oslavu. Podobně jsme například místo kempování u jezera Mývatn popojeli do Heiðarbæru, kde bylo více prostoru. Narazili jsme ale i na výjimku. Kemp Skjól, který je kousek od Gezjíru, byl poklidný a měli jsme dostatek prostoru. Nejspíš je to tím, že lidé jezdí zlatý okruh (Þingvellir, Gejzír, Gullfoss + případné další zastávky) během jednoho dne.

Podobné příspěvky