Kamzík pod vrcholem Elm
|

Čtyři výlety v Solné komoře

Region Solná komora v Rakouských alpách je naším oblíbeným výletním místem. Nabízí úchvatné scenérie, spoustu jezer, řek i fascinující kulturní dědictví. Z našeho bydliště v jižních Čechách je to necelé tři hodinky autem, takže sem rádi jezdíme i na kratší výlety.

Mlýny u Ebenau

Prvním z tipů na výlet je mlýnská stezka (Mühlenwanderweg) v Ebenau. Celý značený okruh je dlouhý kolem 5 km, ale ta nejzajímavější část je hned na začátku. Stačí popojít asi 1 km od parkoviště v Ebenau, odbočit doprava a během krátkého stoupání podél potoka uvidíte tři malé vodopády a pět mlýnů. Pomocí několika umělých koryt je voda postupně svedena od nejvyššího mlýnu až k nejnižšímu. Hustý les a studená voda přímo vybízí k návštěvě za parních letních dnů.

Hora Elm (2128 m)

Na rozdíl od předchozího výletu, tady se jedná o delší výšlap. Trasa začíná ve vesnici Gößl na břehu jezera Grundlsee. Hned na začátku se zapotíte při prudkém stoupání hustým lesem. Krajina se postupně otevře. Místo hlubokého lesa uvidíte spíš menší shluky stromů a louky. Buďte opatrní, protože při horkých letních dnech snadno narazíte na zmije, které se vyhřívají na sluníčku. Na prvních čtyřech kilometrech vystoupáte asi 800 výškových metrů. Odtud cesta pokračuje více méně po rovině kolem nádherných horských jezer až k chatě Pühringerhütte. Doporučuji si tam zarezervovat noc a rozdělit si výlet na dva dny. Chata je na romantickém místě u jezera Elmsee a nabízí možnost dát si výbornou večeři. Poslední část trasy na vrchol Elm je trochu náročnější a vyžaduje nějaké to přelézání kamenů. Výhled každopádně stojí za to a pokud vyrazíte časně ráno, možná také uvidíte kamzíky skákající po skalách. Zpátky se vrátíte po stejné stezce.

Pokud byste chtěli po návratu trochu relaxovat, můžete strávit čas koupáním a sluněním na břehu Grundlsee přímo v Gößlu nebo vyrazit na vyhlídkovou plavbu po nedalekém jezeře Toplitzsee.

Gasselhöhe (2001 m), Rippetegg (2126 m) a Schober (2133 m)

Tuhle trasu kousek od města Schladming bych shrnul jako pohodový výlet s nádhernými vyhlídkami na jezera a masiv Dachsteinu. Hlavní výhodou je, že většinu stoupání za vás zvládne auto. Můžete totiž dojet až na parkoviště kousek od horní stanice lanovky – např. u Gasselhöhe Hütte. Odtud budete pokračovat po okružní trase přes vrcholy Gasselhöhe, Rippetegg a Schober, k několika nádherným jezerům, kde si při horkém letním počasí můžete užít koupel v křišťálově čisté vodě. Odtud už je to jen kousek na parkoviště po nenáročné cestě. Výstup na vrcholy Rippetegg a Schober je volitelný (stezka je obchází). Hlavně Schober je náročnější než zbytek trasy, takže bych ho úplně nedoporučoval třeba pro výlet s dětmi.

Podél potoka Waldbach a okolo Hallstattu

Město Hallstatt je i díky svému zápisu v UNESCO velmi populárním turistickým cílem v Solné komoře. I tam ale najdete spoustu nádherných míst, kde skoro nikdo není. Můžete vyrazit například k vodopádu Waldbachstrub. Doporučuji zvolit okruh, kdy nahoru půjdete lesem podél potoka Waldbach po Malerweg k vodopádu a odtud po Gangsteig dál proti proudu až k místu, kde potok vyvěrá odkudsi pod skalami. Pro cestu zpět pokračujte po cyklostezce vedoucí po okraji údolí.

Pokud byste měli ještě elán na další malý výlet u Hallstattu, rozhodně doporučuji stezku, která vede přímo z centra města na tzv. World Heritage View. Jde o celkem krátkou příjemnou trasu podél potoka Mühlbach s převýšením okolo 300 metrů. Zatímco vyhlídka i solné doly nahoře na kopci jsou díky lanovce poměrně frekventované, stezka samotná je téměř opuštěná.

Podobné příspěvky