Arthur's Seat
|

Túra od jezera Loch Lomond na horu Ben Arthur

Během krátkého, čtyřdenního výletu do Skotska v srpnu roku 2017 jsem podnikl nádhernou túru národním parkem “Loch Lomond and The Trossachs”. Fascinovala mě místní jezera a travnaté kopce táhnoucí se do dáli. Délka treku je zhruba dvakrát 9 km – tam a zpátky, ale dá se zkrátit, pokud se začátek posune k zálivu Loch Long.

Ideální místo na start je břeh jezera Loch Lomond ve městečku Tarbet, které je snadno dostupné přímým vlakem z Glasgow. Jezero je nádherné a stojí za to si jen tak na chvilku sednout na molo a kochat se výhledem. Od jezera se vyrazí do vesničky Arrochar buď rovnou po silnici nebo po turistické trase, která se klikatí o kousek výše. Arrochar leží u nádherné zátoky Loch Long obklopené zelenými horami. Je zde i malý obchůdek a dostatek možností na ubytování. 

Odtud se pokračuje podél břehu skrz osadu Succoth až k většímu parkovišti, od kterého odbočuje stezka doprava do kopce. Po klikaté pěšině vystoupáte asi sto výškových metrů, připojíte se na širší cestu a za moment odbočíte doprava opět do kopce směrem k vrcholům Ben Arthur a Beinn Ìme. Pěšinka se klikatí řídkým lesíkem, až se kolem 300 výškových metrů dostane nad něj a pokračuje podél hezkého potůčku až téměř pod vrchol Ben Arthur.

Po chvíli dorazíte na rozcestí. Jedna trasa pokračuj do sedla a dál ke vzdálenějším vrcholům. Tu opusťte a odbočte vlevo, strmě vzhůru přímo na Ben Arthur. Posledních 200 výškových metrů jsou jedinou náročnější částí celé trasy, protože je potřeba překonávat velké kameny v prudkém stoupání. Navíc se zde stejně jako já můžete setkat s potůčkem stékajícím přímo prostředkem pěšinky, což výstup značně zkomplikuje. Nakonec ale budete odměněni nádherným výhledem na celý národní park. Z vrcholu lze spatřit nejen spoustu okolních hor, ale i jezero Loch Lomond a záliv Loch Long. Pokud se nebojíte výšek, můžete vylézt i na skálu Arthur’s Seat, která je přímo u vršku hory, ale je potřeba mít jistý krok a musí být suché počasí. Pád z té výšky by nemusel skončit dobře. Až se dostatečně nabažíte nádherného výhledu, můžete se vrátit stejnou stezkou nebo si klidně túru protáhnout a podívat se i na vrcholy v okolí.

Podobné příspěvky