Julské Alpy
|

Tři nejkrásnější místa Slovinska

Slovinsko jsem navštívil dvakrát během let 2016 a 2017. Má nádhernou přírodu a jen pohled na ostré vrcholky Julských Alp stojí za to sem jet. Vybral jsem nejzajímavější místa, které byste rozhodně neměli vynechat.

1. Rafty na řece Soča

Řeka Soča je nádherná! Průzračná pěnící tyrkysová voda se dere mezi skalami slovinských Alp v nepřeberných zákrutech a peřejích. Sjet jí na raftu byl nejsilnější zážitek z obou cest po Slovinsku. Řeka je na různých úsecích jinak obtížná, ale nejpopulárnější část (kterou jsme jeli i my) je class III. Jeli jsme s instruktorem v devítičlenné posádce a zvládli jsme ji bez jakýchkoliv předchozích zkušeností.

2. Půldenní túra k oknu pod vrcholem Kraj Sten.

Když jsme na tuhle túru vyráželi, ani jsme netušili, že skrz horu nad námi vede obrovské okno. Vyrazili jsme z průsmyku Vršič po turistické trase mířící na Prisank. Výhledy byly úchvatné po celou dobu túry, ale když jsem stanul na okraji skalního okna a pohlédl jsem šikmo dolů na lesy hluboko pode mnou, byl to nezapomenutelný zážitek. Ale pozor! Je potřeba jistý krok, protože trasa je místy hodně strmá. Pokud máte rádi ferraty, jedna by měla vést přímo skrz okno a pak dál směrem na vrchol Prisank. Bez jištění jsem si ale netroufl pokračovat.

3. Bohinjské jezero

Všude se píše o jen jezeru Bled. Je krásné a ostrůvek s kostelem jsou náramně romantické, ale méně známé a divočejší Bohinjské jezero v hloubi Julských Alp ve mně nechalo mnohem hlubší zážitek. Přijeli jsme ve večerních hodinách, usadili jsme se na břehu a pozorovali jsme, jak modrá hladina odráží poslední sluneční paprsky toho dne.

Podobné příspěvky