Plitvická jezera
|

Chorvatsko – Pět výletů za přírodou i památkami

Na jaře roku 2023 jsme vyrazili do Chorvatska a Hercegoviny. Tahle populární destinace mě dlouho míjela, ale nakonec nás Chorvatsko přeci jen zlákalo. Vyrazili jsme na takovou napůl aktivní a napůl odpočinkovou dovolenou. Přejížděli jsme autem, občas jsme zakotvili na 2-3 dni na nějakém hezkém místě a pak jsme pokračovali dál. Z naší cesty jsem vybral 5 hezkých výletů, které určitě mohu doporučit. Některé jsou mezi turisty proslulé, ale zkusil jsem vybrat i jiná, možná méně známá místa.

1. Plitvická jezera – nejslavnější národní park v Chorvatsku

Hned na začátku naší cesty jsme se vydali do nejproslulejšího národního parku v Chorvatsku. Využili jsme výhodného květnového vstupného, protože po začátku sezóny od 1. června se ceny zvyšují zhruba dvojnásobně. Měli jsme na prohlídku jen část dne, což na celý okruh horní i dolní sekcí není dost. Rozhodli jsme se pro vstup jižní bránou a průzkum horního toku. Od brány až ke stanici 3 nás vyvezl autobus a odtud jsme šli po krásné stezce klikatící se mezi spoustou křišťálově čistých jezer a šumících vodopádů. Na samotném konci trasy je ještě potřeba svézt se přívozem na opačnou stranu jezera (ze stanice P2 do stanice P1). I koncem května, ještě mimo hlavní sezónu, byla před přívozem velmi dlouhá fronta a čekali jsme skoro hodinu.

2. Vransko jezero – za pozorováním ptáků

O přírodní ptačí rezervaci Vransko jezero jsme vlastně ani nevěděli, dokud nás na ni neupozornila cedule na dálnici. Rychle jsme zjistili o co jde a rozhodli jsme se pro malou zajížďku. Jde o úžasné místo na pozorování ptactva. Hlavně na jaře a na podzim zde hnízdí tisíce a tisíce opeřenců. Kromě nich zde naleznete spoustu rozličného hmyzu a zajímavé rostliny, jako třeba orchidej vstavač bahenní. Asi nejhezčí část je dřevěná stezka zbudovaná na severozápadní straně jezera, ale za zmínku stojí i malý relaxační prostor na jižní straně u odtokové stočky nebo třeba vyhlídka z kopce Kamenjak.

3. Ostrov Mljet – skvělé koupání a nádherná příroda

V jižní části Chorvatska, jen kousek od pevniny, leží ostov Mljet. Jde o nádherné místo pro odpočinkovou dovolenou. Kopcovitá krajina nabízí úchvatné výhledy jak na členité pobřeží, tak při dobré viditelnosti i do Itálie na opačné straně Jaderského moře. V malých údolích se rozprostírají romantické vesničky s krásnými plážemi. My jsme si oblíbili písečnou pláž Limuni v zátoce na východním cípu ostrova. Na přelomu května a června tam bylo jen několik málo lidí a mělká voda v zátoce byla již prohřátá narozdíl od širého moře.

Na opačné straně ostrova můžete navštívit národní park Mljet. Přímo v jeho srdci naleznete dvě „jezera“. Píšu s uvozovkami, protože jsou úzkým kanálem propojeny s mořem a jde tak vlastně o něco mezi zátokami a jezery. Oblast nabízí spoustu krásných turistických i cyklistických tras ať už podél břehů nebo po okolních kopcích. Dopravu usnadňuje i místní přívoz, který vozí turisty na maličký ostrůvek s proslulým klášterem sv. Marije a také k mostku nad kanálem, který spojuje obě vodní plochy. Při troše štěstí můžete ve vodě spatřit i největšího mlže ve středozemním moři – vzácnou kyjovku šupinatou dosahující velikosti až jeden metr.

4. Dubrovník – námořní muzeum a výhledy z hrad

Jsme zpátky u proslulých míst. Dubrovník je velmi turistické město a po natáčení seriálu Hra o Trůny jeho popularita ještě narostla. To se samozřejmě promítlo i do místních cen a složitého parkování, pokud přijíždíte autem. Blízko centra se nezřídka setkáte i s cenami kolem 7 EUR za hodinu. My jsme dle recenzí zvolili výrazně levnější střešní parkoviště asi 2 km od historického centra a šlo o jednu z nejlepších možností v okolí: https://maps.app.goo.gl/W1XzbsPNNPBN4kYP7

K samotné návštěvě památek ve městě jsme využili možnost koupit Dubrovnik Pass, který zahrnuje vstupy do různých míst i jízdenku na MHD. My jsme se podívali například do paláce Kněžev dvor, Františkánského kláštera a na velmi zajímavé námořní (Pomorski) muzeum, kde jsme se dozvěděli spoustu informací o historii města a jeho dlouholeté tradici námořního obchodu. Nenechali jsme si ujít ani procházku po městských hradbách. Můžete obejít dokola celé historické centrum a pokochat se tak výhledy na všechny světové strany. Před západem slunce jsme se na ještě vyvezli lanovkou na kopec Srď, kde jsme se mohli shora dívat na město, mořskou hladinu i okolní ostrovy halící se do zlatavého večerního světla.

5. Zadar – mořské varhany a pozdrav Slunci

Ve městě Zadar jsme strávili jen dopoledne během návratu domů z jižních části Chorvatska a Hercegoviny. Přesto jsem se rozhodl ho sem přidat, a to hlavně díky dvěma uměleckým dílům. Než se k nim ale dostaneme, začneme přímo u vysoké zvonice v historickém centru. Za přijatelnou cenu můžete po dlouhých schodech vylézt nahoru a užívat si vyhlídku na úzké uličky i na moře a okolní ostrovy. Přímo pod vámi spatříte i pozůstatky římského fóra.

Odtud už je to jen kousek pěšky k pobřežní promenádě, kde najdete slibovaná umělecká díla. Prvním z nich je Pozdrav Slunci. Jde o velký kruh umístěný v zemi, po jehož ploše je spoustu světel. Hlavně večer hrají různými barvami a můžete si tak vychutnat světelnou show. Kousek opodál se pak nacházejí podobné, ale mnohem menší kruhy, které představují jednotlivé planety Sluneční soustavy.

Snad ještě více nás zaujalo druhé umělecké dílo – Mořské varhany. Jde o architektonický hudební nástroj umístěný pod schodištěm, které vede do vody. Vlny moře způsobují proudění vzduchu a rozeznívají vnitřní části tohoto podivuhodného monumentu. Zní to, jako by překládaly rytmus příboje na hudbu z hlubin.

Podobné příspěvky