Řetězový most
|

Čtyři tipy na výlet do Budapešti

Do Budapešti jsme se podívali s mamkou v prosinci roku 2018 a z našich dojmů jsem sesbíral čtyři tipy, které byste určitě neměli vynechat.

1. Jeďte nočním vlakem

Letadlo je samozřejmě rychlejší a dost možná vyjde i levněji, ale my jsme byli nadšení z nočního přesunu vlakem. Lůžkové kupé je totiž velmi pohodlné a nádherně se tam spí za jemného houpání jedoucího vagónu. Kromě pohodlného ležení máte i soukromé maličké umyvadlo, dostanete čistý ručník, pantofle, mýdlo a ráno kávu s dobrou snídaní. Asi nejvíce nás překvapilo, že vedle společného záchodu byla i sprcha, takže si člověk připadal úplně jako na hotelu.

2. Projděte se večer podél Dunaje

Z celé Budapešti nás asi nejvíc nadchla promenáda podél řeky. Nejen, že máte nádherný výhled na celé svítící město, ale přímo u řeky narazíte na spoustu zajímavých památek. Patří mezi ně proslulý řetězový most Széchenyi Lánchíd nebo velkolepá budova parlamentu. Pokud se podíváte na druhou stranu Dunaje, spatříte obrovský hrad a krásně osvětlené kostely.

3. Vydejte se od kopce Gellért přes hrad až po Rybářskou baštu.

Tohle je moc hezká odpolední procházka. Začněte krátkým výšlapem na kopec Gellért, kde se otevře panoramatický výhled na Dunaj a v podstatě celý Budapešť. Odtud pokračujte přímo na hrad a navštivte některá z jeho zapadlých nádvoří. Jen kousek od hradu je chrám svatého Matyáše s nádherou mozaikovou střechou a asi nejkrásnější místo celé procházky – rybářská bašta. Je to zvláštní, přímo až pohádková budova plná krásných cimbuří a věžiček. Pokud budete po tolika památkách unaveni, zajděte do výborné štrúdlové kavárničky Budai Rétesvár.

4. Svezte se metrem na stanici Szent Gellért

Pokud se vydáte na procházku z předchozího tipu, doporučuji se svézt metrem na stanici Szent Gellért. Má nádherný interiér dekorovaný futuristickou barevnou mozaikou, která jako by celou stanici roztáčela svými proužky z drobných dlaždic.

Podobné příspěvky