Vyhlídka z rozhledny Královec
|

Za orchidejemi do Bílých Karpat

Pokud uvažujete nad tuzemskou dovolenou během pozdního jara, rozhodně neuděláte chybu, když zamíříte do Bílých Karpat. Během května a června totiž na místních loukách rozkvétají nádherné divoké orchideje. Různé druhy vás upoutají svými barevnými drobnými kvítky a narazíte i na spoustu dalších pestrých lučních bylin. Když se slunce vyhoupne vysoko nad obzor a otevřená prostranství jsou příliš horká, je čas na procházku ve stínu rozlehlých bukových lesů pokrytých koberci medvědího česneku.

Z našeho výletu v květnu 2021 jsem vybral několik nejkrásnějších míst, které byste rozhodně neměli vynechat.

Přírodní památka Uvezené

Tenhle malý kousek bukového lesa skrytý za nenápadnou odbočkou z cesta na Kamennou boudou nás nadchnul hustým a rozlehlým kobercem medvědího česneku. Jeho bílé květy pokrývají lesní půdu jako hustá vrstva sněhových vloček. Vůně je tak pronikavá, že si budete připadat skoro jako uprostřed kuchyně.

Dolnoněmčanské louky

Jen kousek od Uvezeného se nachází další krásné místo Bílých Karpat. Dolnoněmčanské louky leží v malém údolí obklopené u potoka z obou stran obklopené lesem. Je to první místo, kde jsme narazili na nádherné divoce rostoucí orchideje, ale i spoustu jiných pestrobarevných květin.

Větrný mlýn Kuželov

Abych se v článku nezabýval jen lesy a loukami, přidávám doporučení na zajímavou technickou památku – větrný mlýn v Kuželově a přilehlé muzeum. Celé místo je citlivě opraveno tak, aby si zachovalo svůj původní ráz a je doplněno spoustou původního nářadí a vybavení.

Javorůvky, Královec a Ploščiny

Dvě nádherné louky a k tomu vyhlídkovou věž Královec můžete navštívit během půldenní procházky z Valašských klobouků. Javorůvky jsou jedním z nejlepších míst, když hledáte kvetoucí orchideje. Narazíte hlavně na růžové a žluté prstnatce, okrotice nebo třeba pětiprstku. Jen o kousek výš dorazíte na hřeben Bílých Karpat, kde můžete z rozhledny obdivovat výhledy jak na Valašské Klobouky, tak i na druhou stranu směrem na Slovensko. Odtud pokračujete po příjemné cestě vlnící se po hřebeni až k rezervaci Ploščiny. Opět zde naleznete orchideje, ale i místa pokrytá koberci drobných modrých kvítků.

Podobné příspěvky