Malbork
|

Tři tipy na výlet do severního Polska

Polské severní pobřeží a hlavně oblast v okolí Gdaňsku sice nebývá často nahoře na seznamu destinací, ale je to nádherné místo, kam se určitě stojí za to vydat. Navíc je poměrně dobře dostupné vlakem – stačí jet nočním spojem do Varšavy a odtud ráno expresem do Gdaňsku. Když se rozhodnete sem vyrazit, rozhodně navštivte tato místa:

1. Historické centrum Gdaňsku

Už při výstupu z vlaku byste se měli začít rozhlížet. Samotné nádraží s vysokou věží u hlavní budovy je architektonickým skvostem. Jako mnoho budov v Gdaňsku je postaveno z červených cihel a dokonale tak ladí s ostatními památkami. Určitě nezapomeňte navštívit kostel sv. Kateřiny nebo další nádhernou cihlovou stavbu – Wielki Mlyn. Nakonec možná nejlepší nápad je projít se podél kanálů vedoucích centrem města.

2. Hrad Malbork

Křižácký hrad Malbork stojí přímo v centru stejnojmenného města a je snadno dostupný vlakem. Hlavním stavebním materiálem jsou jako u mnoha Gdaňských staveb červené cihly. Celý komplex je tak obrovský, že se jedná o největší cihlovou stavbu na světě. Abyste se dostali dovnitř, musíte projít řadou hradeb, přičemž samotné srdce hradu se tyčí vysoko nad okolní krajinu.

3. Poloostrov Hel

Hel je z velké části extrémně úzký. Při cestě po silnici či železnici do stejnojmenného města na samém cípu uvidíte moře z okének po obou stranách. Bohužel jsem neměl příležitost svézt se vlakem a místo toho jsem využil možnosti zpáteční cesty lodí z Gdyně. I tak ale výlet stál za to. Prohlédl jsem si krásný červený maják, vykoupal jsem se ve studeném moři a nakonec jsem si dal vydatný oběd v přístavu. Navíc jsem si po návratu do Gdyně mohl prohlédnout nádhernou plachetnici Dar Pomorza ukotvenou jen pár kroků od místa, kam jsme připluli.

Podobné příspěvky