Větrné mlýny v Kinderdijku
|

Velikonoce v Nizozemsku

Holandsko jsme navštívili s rodinou o Velikonocích roku 2018. Podařilo se mi totiž sehnat levné letenky z Prahy do Eindhovenu i pronájem auta a nocleh. Jeli jsme v pěti – Já s Jituškou, mamka, sestřenka Terča a teta Jitka. Na velký pátek odpoledne jsme přiletěli do Eindhovenu, vyzvedli si auto a ubytovali se na hezkém – samoobslužném ubytování na okraji města. Měli to chytře vymyšlené. Kód od dveří jsme dostali smskou a ingredience na přípravu snídaně na nás čekaly v lednici. Večer jsme se vydali na krátkou procházku po městě. V Eindhovenu sice není moc památek, ale zato tam mají hezké kanály a člověk tam trochu nasákne Nizozemskou atmosféru. Asi nejvíce mne zaujal krásný, žluto-hnědý kostel svatého Augustina se sochou na špici věže. V centru města jsme se zastavili na kávu, ale byl již večer a zamířili jsme tedy zpět ba ubytování. Cestou nás chytl pořádný liják. Promokli jsme a ze všech topení na obou pokojích se rázem staly sušáky.

1. 4. 2018 Mlýny a tulipány

Mapa naší cesty po Nizozemsku

Ráno jsme nasedli do auta a zamířili na západ. Našim první cílem byly větrné mlýny v Kinderdijku nedaleko Rotterdamu. Když jsme dorazili na místo, bylo stále trochu chladno a deštivo, ale už se dalo vyrazit na procházku podél kanálu. Množství mlýnů na jednom místě mě šokovalo. Jeden za druhým stály podél vodního koryta a táhly se do dáli. Jejich účelem bylo vyčerpávat vodu z polderů do řeky o trochu výše a vysoušet tak zem. Z řeky pak tekla dále do moře. Dnes už se voda přečerpává elektricky. Během procházky jsme se podívali dovnitř dvou mlýnů a prohlédli jsme si, jak se tam kdysi bydlelo. Některé jsou dokonce obydlené dodnes, ale ty jsou samozřejmě veřejnosti nepřístupné.

Odpoledne jsme trochu zabloudili. Jeli jsme od Mlýnů směrem k tulipánovému parku Keukenhofen a navigace v autě neměla aktuální data. Chvilku jsme se motali a nakonec jsme sjeli z dálnice a přijeli do města Gouda. Poobědvali jsme, podívali se do mapy a pokračovali jsme dál. Na chvilku jsme se dokonce zastavili u moře v městečku Noordwiik. Na pláži bylo i přes deštivé počasí překvapivě hodně lidí. Jen tak se všichni procházeli a pozorovali moře. Terča se dokonce vykoupala, ale voda byla hodně studená.

Z Noordwiiku to byl jen kousek cesty do zahrad v Keukenhofu. Mezitím přestalo pršet, vysvitlo slunce a udělalo se příjemně teplo. Skleníky plné tulipánů v nepřeberných kombinacích tvarů a barev byly nádherné. Přijeli jsme tam ale ještě hodně brzy, protože většina venkovních květin měla teprve vykvést. Po návštěvě zahrad jsme zamířili zpět na ubytování a druhý den ráno domů do Prahy. Výlet za mlýny a tulipány byl první, kdy jsem měl s sebou foťák a dokonce i makro objektiv, takže jsem se mohl “vyřádit” na focení květin.

Podobné příspěvky